skrzat-design.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i budownictwie

DomWnętrza

Jak urządzić małe mieszkanie, by było komfortowe i interesujące?

Jak urządzić małe mieszkanie, by było komfortowe i interesujące?

Urządzenie mieszkania, które będzie eleganckie i funkcjonalne jednocześnie nie jest łatwe. Mając małe mieszkanie trzeba wykazać się jeszcze większą pomysłowością. O czym należy pamiętać, projektując mieszkanie w bloku, które nie zachwyca wielkością?

Kolor ma znaczenie

Zastanawiając się jak urządzić małe mieszkanie trzeba pamiętać, że bardzo duże znaczenie mają kolory. Ważny jest nie tylko kolor ścian, ale również podłóg, mebli oraz dodatków.

Wybierając kolor ścian do małego mieszkania w bloku, warto skoncentrować się na jasnych barwach. Biel, beż oraz jasna szarość optycznie powiększą mieszkanie. Warto pamiętać, że charakterystyczne, mocne kolory świetnie sprawdzą się jako dodatki.

Bardzo elegancko będzie wyglądał dywan, zasłony czy poduszki na sofie w ciemnym kolorze. Warto również pamiętać, że mieszkanie w bloku będzie świetnie wyglądało, gdy pojawi się w nim jeden mebel w mocnym kolorze. Czerwona sofa, musztardowy fotel czy czarny regał podkreślą charakter mieszkania.

Urządzając małe mieszkanie nie należy również wprowadzać dużej ilości wzorów. Jeden motyw z pewnością wystarczy.

Analizując, jak urządzić małe mieszkanie, nie można zapomnieć o znaczeniu podłóg. Jasne drewno będzie rozjaśniało wnętrze. Ciemne drewno wygląda niezwykle ekskluzywnie, ale optycznie zmniejsza mieszkanie. Ma jeszcze jedną wadę – widać na nim każdy gram kurzu.

Warto również pamiętać, że bardzo ważne jest ułożenie jednolitej podłogi w mieszkaniu. Wydzielanie stref za pomocą różnych kolorów lub materiałów sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się mniejsze.

Jak wydzielić strefy w mieszkaniu?

Małe mieszkanie w bloku również powinno być podzielone na strefy. Dzięki temu w mieszkaniu będzie panował ład i harmonia.

Urządzając małe mieszkanie należy unikać ścian działowych, które sprawiają, że mieszkanie wydaje się jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości. Warto jednak wykorzystać parawany, regały czy wydzielić strefy przy pomocy interesującego oświetlenia.

Wydzielić strefy w mieszkaniu można również przy pomocy mebli. Sofa może dzielić pokój na część jadalną i wypoczynkową. Parawan może oddzielać sypialnię od salonu. Regał na książki i segregatory będzie idealny, by podkreślić, w której części mieszkania mieści się domowe biuro.

Dzieląc mieszkanie na strefy, warto również wykorzystać ażurowe ścianki. Drewniane lamele nie tylko przepuszczają światło, ale przede wszystkim wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Jak rozjaśnić mieszkanie?

Mieszkanie w bloku, które nie jest wysokie nie powinno być oświetlone dużymi żyrandolami oraz wiszącymi, masywnymi lampami. Warto wykorzystać więcej lamp, ale mniejszych, które pozwolą doświetlić każdy zakamarek mieszkania.

W małym mieszkaniu sprawdzą się lampy stołowe, podłogowe oraz kinkiety. Warto umieścić je w mieszkaniu tak, by znalazły się za sofą oraz w rogach pokoju. Lampy stołowe można ustawić na komodzie czy stoliku kawowym.

Urządzanie małego mieszkania nie jest łatwe. Nie znaczy to jednak, że takie mieszkanie musi być nudne. Wprowadzając kilka podstawowych zasad można zaaranżować eleganckie i praktyczne wnętrze, w którym będzie się dobrze mieszkało.

Udostępnij