skrzat-design.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i budownictwie

DekoracjeWnętrza

W jaki sposób zaaranżować mały salon?

W jaki sposób zaaranżować mały salon?

Aranżacja małego salonu jest nieco trudniejsza niż przestronnego pomieszczenia ze względu na ograniczony metraż. Nie oznacza to jednak tego, że niewielki pokój dzienny nie może być przytulny i funkcjonalny. Mając na uwadze kilka istotnych kwestii, możliwe staje się stworzenie pięknych czterech kątów. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na minimalizm. Dekoracje w małym salonie powinny być praktyczne. Wystrzegać należy się zbędnych bibelotów. Warto postawić na wielofunkcyjne elementy wyposażenia. Istotne jest to, aby nie przesadzić z ich ilością ilością, bo salon będzie sprawiał wrażenie zabałaganionego. Nawet dobór właściwej kolorystyki ma ogromne znaczenie.

Jak urządzić mały salon, aby ładnie się prezentował i był przytulny?

W przypadku niewielkiego salonu bardzo ważne jest to, aby wybierać jasne kolory. Powiększają optycznie pomieszczenie, rozjaśniają je. Godne polecenia będą odcienie bieli, beżu, szarości. Na ścianach stonowana kolorystyka sprawdza się idealnie. Jeszcze lepszy efekt uzyska się, jeśli podłogi również zostaną wykończone materiałem w jasnym kolorze. Uniwersalnym będą panele wykonane z jasnego drewna. Kolejną kwestią jest dobór odpowiednich mebli. Nie należy przesadzać z ilością. Warto stawiać na meble na nóżkach, bo dodaje to wnętrzu lekkości. Powinny być one funkcjonalne. Godna polecenia będzie sofa dwuosobowa, model rozkładany z materacem. Zamiast foteli świetnie sprawdzi się sofa z funkcją relaks. Pozwoli to zaoszczędzić sporo miejsca, bo duży narożnik zaburzy proporcje. Lepiej go unikać, znacznie lepiej nadaje się wolnostojąca kanapa z funkcją spania. Duży stolik również lepiej zastąpić małym stolikiem kawowym z półką. Dobrym pomysłem będzie również wstawienie do salonu nowoczesnej meblościanki, która ma wiele szafek i półek. Ułatwi to utrzymanie porządku w pomieszczeniu.

Co warto mieć na uwadze podczas aranżowania niewielkiego pokoju dziennego?

Istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego oświetlenia do salonu. Duże znaczenie ma to, po jakiej stronie znajduje się salon. W przypadku pokoju dziennego najlepiej sprawdza się strona południowa ze względu na dużą ilość światła naturalnego. Można liczyć na to, że w salonie będzie jasno, co optycznie powiększy wnętrze. Potrzebne będą także źródła światła sztucznego. Nie wystarczy jednak wyłącznie główne oświetlenie typu żyrandol pośrodku sufitu. Potrzebne są także dodatkowe źródła światła. Godna polecenia będzie zarówno lampa stojąca, jak i kinkiety o prostej formie. Nie zaleca się sięgać po zasłony ani gęste firany, bo blokują one dużo światła naturalnego. Znacznie lepiej sprawdzają się rolety. Na uwadze warto mieć przede wszystkim plisy i rolety dzień noc. Zazdrostki także się nadają. Nie można zapomnieć również o dekoracjach. Umiejętnie dobrane pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń. Rewelacyjnie sprawdzają się lustra. W małym salonie będą wręcz pożądane. Polecić można przede wszystkim lustra bez ramy, o dużych wymiarach. Mogą sięgać nawet od podłogi do niemalże sufitu. Sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest także wprowadzenie do niego pionowych pasków. Mogą być one przykładowo na ścianach, pledach, poduszkach itd.

Udostępnij