skrzat-design.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i budownictwie

BudownictwoDom

Jak zbudować dom pasywny?

Jak zbudować dom pasywny?

Wiele osób zastanawia się, jak zbudować dom pasywny. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Budowa domów pasywnych

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co to dom pasywny? Dom pasywny powinien cechować się dość niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej. Dlatego warstwa ocieplenia bardzo często jest w tego rodzaju obiektach grubsza niż standardowo i może wynosić nawet trzydzieści centymetrów. Ściany w domach pasywnych składają się z dwóch, a nawet trzech warstw, a nie jednej, tak jak ma to miejsce w przypadku standardowych obiektów mieszkalnych. Bardzo istotna jest także odpowiednia izolacja od podłoża, dlatego bardzo często stosowane są specjalne płyty żelbetowe.

Projekt domu pasywnego

Domy pasywne mają zazwyczaj proste oraz dość zwarte bryły. Dlatego nie uwzględnia się w nich balkonów oraz wykuszy, a także wszystkich innych elementów, które mogą być trudne do zaizolowania. Układ pomieszczeń powinien być tak rozplanowany, aby jak najdłużej można było korzystać z naturalnego promieniowania słonecznego, które w pewnym stopniu będzie również ogrzewało budynek. Salon oraz kuchnię najlepiej umieścić od strony południowej. Dom pasywny projekt powinien być w odpowiedni sposób dopasowany także do potrzeb mieszkańców, którzy będą w nim mieszkać.

Wentylacja

Kolejną istotną kwestią podczas budowy domu pasywnego jest wentylacja. W domach pasywnych najczęściej stosowany jest system nawiewno-wywiewny, dzięki któremu możliwe jest ograniczenie strat ciepła nawet o kilkadziesiąt procent. Wentylacja mechaniczna w obiekcie pasywnym może być również uzupełniona innymi systemami. Wśród nich można wskazać na przykład gruntowy wymiennik ciepła.

Energooszczędność

Z całą pewnością można stwierdzić, że domy pasywne to bardziej energooszczędne rozwiązanie niż obiekty wybudowane zgodnie z tradycyjnymi zasadami. Roczne zapotrzebowanie na energię w domach pasywnych jest dość niskie, co ogranicza wydatki na ogrzewanie oraz umożliwia spore oszczędności. Zgodnie z normami, zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym nie powinno przekroczyć 120 kWh/m2 w skali roku.

Ogrzewanie

W domach pasywnych możliwe jest skuteczne ograniczenie zapotrzebowania na ciepło, dlatego nie są w nich wykorzystywane tradycyjne systemy grzewcze. Bardzo często zastępuje je instalacja wentylacyjna. Powietrze może być nagrzewane na przykład dzięki wykorzystaniu pompy ciepła, co jest bardzo skutecznym rozwiązaniem. Dzięki niemu możliwe jest ograniczenie kosztów. Jednak w wielu przypadkach montowane są również tradycyjne grzejniki, a także ogrzewanie podłogowe.

Koszty budowy

Wiele osób zastanawia się, jakie są koszty budowy domu pasywnego. Technologia pasywna sprawia, że możliwe jest ograniczenie kosztów eksploatacji obiektu mieszkalnego nawet o osiemdziesiąt procent. Jednak koszty budowy domu pasywnego zazwyczaj są zdecydowanie wyższe niż koszty wybudowania tego samego obiektu, ale w technologii tradycyjnej. Dom pasywny jest doskonałą inwestycją na lata, mimo że jego początkowe koszty są większe.

DOMU

Udostępnij