skrzat-design.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i budownictwie

Dom

Jakie karnisze do salonu – ścienne czy sufitowe?

Jakie karnisze do salonu – ścienne czy sufitowe?

Wybranie właściwych karniszy salonowych nie zawsze jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Sklepy prezentują wiele ciekawych modeli w różnych cenach, więc często pojawia się wtedy pytanie – co kupić? Tutaj chcemy skoncentrować się na jednej z ważnych kwestii, a dokładnie na miejscu montażu karniszy. Czy lepiej zdecydować się na te ścienne, a może na sufitowe?

W jakich miejscach zamontować można karnisze?

Karnisze przeznaczone do wieszania na nich firanek oraz zasłon można zamontować w dwóch pozycjach, a dokładnie mogą być one zainstalowane do ściany albo do sufitu.

Wybrane rodzaje karniszów mogą być montowane jedynie w jednej pozycji, na przykład jako karnisze sufitowe. Inne natomiast, głównie modele drążkowe, można bez problemów zamontować zarówno na ścianie, jak i na suficie.

Dobór odpowiedniego miejsca do montażu karnisza w salonie ma bardzo duże znaczenie, dlatego też warto dowiedzieć się, kiedy wybrać model sufitowy, a kiedy ścienny.

Kiedy warto montować karnisze sufitowe?

Sufitowe karnisze przeznaczone są do montażu przy suficie. Wykorzystuje się je najczęściej w pomieszczeniach, których wysokość stropu nie jest wyższa od około 310-320 centymetrów.

Zastosowanie karnisza sufitowego w pomieszczeniu, które ma znacznie wyższy sufit, byłoby niemożliwe lub też bardzo kłopotliwe. Zasłony i firanki także byłyby wtedy trudne w używaniu. Wobec tego nie stosuje się ich w tym celu.

Sufitowe karnisze najlepiej będą nadawały się od użycia wtedy, gdy możemy zamontować je tak, aby pozwalały one na powieszenie na nich zasłon o wysokości od 300 cm do 250 cm. Wtedy można też łatwo kupić je w gotowych wariantach, ponieważ to najczęściej w wysokości 300 cm oraz 250 cm oferują je producenci.

Warto też wskazać, że karnisze ścienne można kupić nie tylko jako drążkowe, ale też jako szynowe, które mają bardziej elegancki, minimalistyczny wygląd. Takie modele karniszy dostępne są w sklepie internetowym https://sklep.voppi.eu/kategoria/karnisze/.

Kiedy warto montować karnisze ścienne?

Druga opcja w salonie to karnisze ścienne. Są one montowane na ścianie znajdującej się przy oknie. Takie karnisze można zamontować także na różnych wysokościach, więc w tym przypadku mamy większą dowolność niż w przypadku karniszy sufitowych.

Ścienne karnisze mają więc bardziej uniwersalne zastosowanie, ponieważ w ich przypadku istnieje możliwość zamontowania ich zarówno przy niskich, jak i przy wyższych sufitach.

Takie karnisze producenci oferują głównie jako drążkowe – z drążkami w różnych kolorach, długościach. Można również spotkać się z innymi modelami, między innymi z karniszami żyłkowymi czy też z karniszami przypominającymi swoją budową modele szynowe.

Udostępnij