skrzat-design.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i budownictwie

Budownictwo

Jak zbudować garaż murowany?

Jak zbudować garaż murowany?

Wiele osób zastanawia się, jak zbudować garaż murowany. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Czym jest garaż murowany?

Garaż murowany jest jednym z obiektów budowlanych. Może być postawiony na działce zarówno w samodzielnej postaci, jak i może przylegać do obiektu mieszkalnego. Głównym celem stawiania garaży na działkach jest zabezpieczenie posiadanego samochodu. Jednak w przypadku garaży o większych rozmiarach możliwe jest także przechowywanie w nim różnych przedmiotów, takich jak narzędzia lub sprzęt ogrodowy.

Czy garaż wymaga pozwolenia?

Wiele osób zastanawia się, czy budowa garażu murowanego wymaga pozwolenia. Jednak w obecnych czasach najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest garaż na zgłoszenie. Dotyczy to obiektów, które nie przekraczają trzydziestu pięciu metrów kwadratowych powierzchni. W tym przypadku możliwe jest zastosowanie uproszczonej procedury administracyjnej, która obejmuje jedynie zgłoszenie zamiaru budowy tego rodzaju obiektu.

Wybór projektu

Kolejną istotną kwestią związaną z budową garażu wolnostojącego jest wybór odpowiedniego projektu. Opcji do wyboru jest wiele, dlatego warto dobrze przemyśleć swoje plany. Garaż może być wolnostojący lub przylegać do budynku. Jego dach może mieć jeden spad lub dwa. Oprócz tego bardzo często są wybierane projekty garaży dwustanowiskowych, które są przeznaczone dla dwóch samochodów. W sprzedaży są dostępne także projekty garaży z wiatami na zewnątrz, w których z powodzeniem można przechowywać narzędzia ogrodowe.

Ile kosztuje garaż murowany?

Wśród najważniejszych pytań związanych z budową garażu murowanego pojawia się także kwestia związana z kosztami takiego rozwiązania. Jednak cena budowy garażu murowanego może być dość zróżnicowana i zależna od kilku istotnych czynników. Wśród nich wymienia się wielkość garażu, a także rodzaj dachu, jaki się w nim będzie znajdował. Ważne są również pewne dodatkowe elementy, które mogą być zastosowane w całej konstrukcji. Koszty budowy jednostanowiskowego garażu murowanego mogą wynieść nawet czterdzieści tysięcy złotych, po uwzględnieniu wszystkich niezbędnych kosztów.

Samodzielna budowa garażu murowanego

Budowę garażu murowanego można również zrealizować w samodzielny sposób. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w szczególności w przypadku osób, która pragną ograniczyć koszty. Budowa garażu powinna się rozpocząć od budowy fundamentów, do czego przydatna będzie także specjalna płyta fundamentowa. Następnie stawia się ściany oraz zadaszenie, a także wykańcza podłogi. W tym przypadku należy również zadbać o dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności.

Zalety garażu murowanego

Budowa garażu murowanego ma szereg zalet. Przede wszystkim bryła budynku jest bardzo estetyczna i doskonale się prezentuje jako element otoczenia budynku mieszkalnego. Oprócz tego garażu murowany charakteryzuje się trwałością oraz odpornością na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, takich jak na przykład wahania temperatur, a także oddziaływanie wody, wilgoci oraz promieniowania słonecznego.

Udostępnij