skrzat-design.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i budownictwie

InspiracjeWnętrza

Idealny pokój zabaw dla dziecka — jak umeblować pokój dziecięcy?

Idealny pokój zabaw dla dziecka — jak umeblować pokój dziecięcy?

Dzieci często bawią się w salonie i śpią w łóżku rodziców, podczas gdy pokój dziecięcy pogrąża się w chaosie między układankami, domkami dla lalek i konsolami do gier. Jednak dzięki odpowiedniemu wyposażeniu można stworzyć pokój zabaw dla dziecka — raj do zabawy, który uszczęśliwi młodszych i starszych.

Jeden pokój dla rodziców, drugi pokój dla dziecka

Dzieci, tak samo, jak dorośli potrzebują własnej przestrzeni. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto o to zadbać i urządzić oddzielny pokój dla swojej pociechy. Spanie, jedzenie, nauka i zabawa w jednym wspólnym pomieszczeniu może być frustrujące zarówno dla starszych, jak i dla młodszych.

Urządzanie pokoju dla dzieci często stawia rodzicom nieoczekiwane wyzwania. Poniżej kilka wskazówek, jak zaprojektować pokój zabaw dla dziecka.

Urządzanie pokoju dla dziecka

Zanim kupisz meble do pokoju, weź farbę i pędzel, bo odpowiedni kolor ściany to podstawa projektu pokoju dziecięcego. Chłodne odcienie niebieskiego są uważane za relaksujące i regenerujące, podczas gdy odcienie zielone są harmonijne i działają uspokajająco. Jednak odpowiednie są również odcienie różu, ponieważ działają one zarówno kojąco, jak i lekko pobudzająco.

Warto być ostrożnym z kolorowymi motywami i ulubionymi przez dzieci postaciami. Preferencje dzieci czasem zmieniają się z dnia na dzień, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kompromis. Zamiast malować postacie z bajek na ścianach, można wybrać np. pościel z ulubionym bohaterem.

Wskazówki dotyczące umeblowania pokoju dziecięcego

Idealnym rozwiązaniem są meble, które rosną razem z dzieckiem. Zamiast ciągle kupować nowe meble, warto zainwestować w wysokiej jakości stoły, krzesła i łóżka z litego drewna, które można łatwo dopasować do wzrostu dziecka.

Jeśli chcemy zaprojektować mały pokój dziecięcy i zależy nam na oszczędzeniu miejsca, warto pomyśleć o łóżku piętrowym.

Rolety czy zasłony to podstawa w pokoju dziecięcym. Każdy, kto kiedykolwiek próbował uśpić niemowlaka w zalanym słońcem pokoju, wie, że nie jest to łatwe.

Ważne jest, aby dzieci dobrze się czuły w swoich czterech ścianach, mogły się twórczo rozwijać i kreować swój własny świat, dlatego należy stworzyć przestrzeń, która zachęca do kreatywności i oferuje dziecku różne rodzaje aktywności.

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecięcym?

Porządek to także duży problem przy projektowaniu pokoju dziecięcego. Podczas gdy maluchy zazwyczaj nie mają problemów z leżącymi wokół autkami i pluszakami, mama i tata uwielbiają porządek. Przy urządzaniu pokoju dziecięcego warto zastosować proste systemy organizacyjne. Dzięki obszernym pudełkom i pojemnikom zabawki mogą zniknąć w mgnieniu oka. W mniejszych pomieszczeniach można wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem jako miejsce do przechowywania.

Dwoje dzieci — jeden pokój

Jeśli dwoje dzieci dzieli pokój, czasami może się to skomplikować. Każde potrzebuje własnej przestrzeni, więc podział musi być sprawiedliwy, a umeblowanie powinno idealnie współgrać. Niektórzy producenci mebli dziecięcych oferują meble dziecięce w różnych kolorach. Zestawienie mebli dwukolorowych sprytnie dzieli przestrzeń i pomaga zachować spokój w dziecięcym pokoju. Również akcesoria takie jak dywany, pościel lub zasłony mogą wizualnie podzielić pomieszczenie.

PRACOWNIAFORMA

Udostępnij