skrzat-design.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i budownictwie

InspiracjeWnętrza

Nowe gałki do mebli – zobacz, co wybrać i jak je wymienić!

Nowe gałki do mebli – zobacz, co wybrać i jak je wymienić!

Chcesz nadać obecnym meblom nowy wygląd? Pomyśl o niewielkiej i taniej metamorfozie – zamontowaniu nowych gałek meblowych!

Gdy meble w domu są już starsze, niezbyt ładne, znudziły się, w takim przypadku wcale nie trzeba wymieniać ich na nowe. Rozwiązaniem jest ich renowacja. Może ona polegać na pomalowaniu ich na nowy kolor, dodaniu nóżek, ale również na prostych zmianach jak nowe gałki do mebli. Zobacz, jak wybrać odpowiednie gałki meblowe i w jaki sposób można je wymienić!

W jakich meblach można wymienić gałki?

Zasadniczo wymiana gałek meblowych jest możliwa we wszystkich meblach, które są w nie wyposażone. W tym celu konieczne jest tylko zakupienie nowego kompletu tych akcesoriów meblowych i ich zamontowanie.

Za pomocą dodatków jak gałki do mebli można wtedy bardzo łatwo zmienić wygląd różnych typów mebli, na przykład mebli kuchennych, komody, szafy, zamykanego regału czy biurka.

Co więcej, taka metamorfoza mebla wcale nie musi być związana z bardzo wysokimi wydatkami. Ceny gałek meblowych rozpoczynają się od kilku złotych, więc ich wymiana nie będzie wymagała wydania na ten cel fortuny.

Rodzaje gałek do mebli – co kupić?

W sprzedaży dostępne są obecnie gałki do mebli w wielu wariantach. Co ciekawego można znaleźć w sklepach zajmujących się ich sprzedażą?

Przede wszystkim gałki do mebli dzielone są na kilka kategorii pod kątem materiału, z którego są one wyprodukowane. Do wyboru są:

  • gałki meblowe metalowe – ciężkie i trwałe
  • gałki meblowe ceramiczne – mają niebanalny wygląd, często w stylu rustykalnym
  • gałki meblowe kamienne – świetnie nadają się do nowoczesnych wnętrz
  • gałki meblowe plastikowe – popularne zwłaszcza w pokojach dziecięcych
  • gałki meblowe kryształowe – wykończone przejrzystym kryształem
  • gałki meblowe drewniane – mają naturalny charakter

Powyższe rodzaje gałek meblowych można także podzielić na różne kategorie pod względem ich stylu. Do wyboru są gałki nowoczesne o prostych liniach, gałki tradycyjne, często efektownie zdobione, gałki rustykalne i w stylu boho, gałki glamour.

Przy zakupie odpowiednich gałek meblowych warto też zwrócić uwagę na ich kształt oraz wielkość, ponieważ będą miały one wpływ na wygodę korzystania z mebla. Przykładowo dla osoby dorosłej małe gałki meblowe mogą nie by zbyt wygodne.

Jak wymienić gałki meblowe na nowe?

Wymiana gałek meblowych jest bardzo prosta i może poradzić sobie z nią praktycznie każdy. Jak wymienić dotychczasowe gałki do mebli na nowe?

Do wykonania takich prac w zasadzie będzie potrzebny jedynie wkrętak dopasowany do rodzaju śrub używanych do przykręcenia gałek. Najczęściej używane są w tym celu wkrętaki krzyżakowe.

Należy jednak pamiętać o tym, że po odkręceniu dotychczasowych gałek meblowych może okazać się, że materiał pod nimi jest już podniszczony. W związku z tym warto wybierać większe gałki lub wymianę połączyć z renowacją mebla.

Należy zatem w pierwszej kolejności wykręcić obecnie używane gałki, a następnie w ich miejsce wkręcić te nowe, odpowiednio je dokręcając i pozycjonując, aby wyglądały estetycznie.

Udostępnij